Šestnácté Info odpoledne v Olomouci

Publikováno 8.1. 2018

Téma: Jak pohyb pomáhá zvládnout mnohočetný myelom;

Dexametazon a jiné steroidy v léčbě mnohočetného myelomu

Klubové setkání v Olomouci se uskutečnilo dne 25. května 2017 ve známých prostorách Regionálního centra Olomouc.

Paní magistra nejdříve cvičební míček popsala, lze jej pořídit v průměru mezi 22 – 29 cm, míček je jednoduše nafouknutelný, vyfouknutý se vejde i do dámské kabelky a lze jej jednoduše kamkoliv přenášet. Nafouknutí je rovněž velmi jednoduché, nafukuje se ústy pomocí malé přiložené trubičky. Míra nafouknutí míčku vychází z našich potřeb, pokud jej nafoukneme více, může sloužit opravdu jako míč, pokud jej nafoukneme např. jen naplovic, slouží k rehabilitačním cvičením.

Pan docent Minařík zahájil svou prezentaci souhrnným popisem látek, které jsou nazývány steroidy a také upozorněním, že někdy je tento název nesprávně slangově používán pouze pro malou skupinu povzbuzujících léků. Někdy se jako synonyma používají pojmy kortikosteroidy či kortikoidy, tyto názvy ale reprezentují ve skutečnosti pouze dvě podskupiny látek ze skupiny steroidů, kromě nich mezi steroidy patří např. žlučové kyseliny, cholesterol nebo vitamíny (např. vitamín D).

Na rozdíl od kortikosteroidů jsou kortikoidy synteticky vyráběné látky. Jde o látky, se kterými se pacienti s mnohočetným myelomem v léčbě pravidelně setkávají a to Dexametazon a Prednison. Dexametazon je stále považován za nejúčinnější samostatně působící lék, přičemž výrazně zvyšuje léčebný efekt v případě současného používání s dalšími působky. I když je Dexametazon tak významným pomocníkem léčby, dovede být také „zlým pánem“ pokud není náležitě kontrolován, protože má jako každé jiné léky řadu nežádoucích účinků.

Více informací najdete v Bulletinu-klubovém časopise ze září 2017. V tištěné podobě je k dispozici na specializovaných ambulancích do okamžiku rozebrání, v elektronické podobě pouze pro členy Klubu.