Sedmnácté Info odpoledne v Hradci Králové

Publikováno 9.1. 2018

Téma: Jak pohyb pomáhá zvládnout mnohočetný myelom – cvičení s fyzioterapeutem.

V Hradci Králové se uskutečnilo další z Klubových setkání, sešli jsme se dne 9. června 2017 a pro setkání jsme zvolili příjemné prostory Galerie Artičok.

Také v Hradci jsme cvičili spolu s Mgr. Pavlou Straubovou, paní magistra zdůraznila, že cvičení, které má jeden z nejlepších efektů na úroveň naší kondice je takové, které se zaměřuje na stabilizaci a posílení hlubokých vnitřních svalů. Těch svalů, které nejsou na první pohled viditelné, ale přesto jsou pro náš organismus zásadní, protože přispívají ke stabilizaci celého organismu. Tyto svaly totiž zásadním způsobem pomáhají páteři udržet náš vzpřímený postoj, pomáhají při koordinaci našich pohybů, podílejí se na udržení naší stability a zvyšují celkovou fyzickou sílu člověka (např. při doskocích dopadech a také chrání vnitřní orgány dutiny břišní).

Jednou z možností jak hluboké vnitřní svaly posílit, třeba i v domácím prostředí, je cvičení s malým míčem. Vždy je s výhodou, pokud vás s míčkem naučí cvičit fyzioterapeut, který vás v počátcích zároveň i kontroluje a jednotlivé pohyby opravuje. Nenechejte se odradit tím, že cviky vypadají na první pohled jednoduše, jejich síla je v precizním provedení a zapojení dechu. Paní magistra cvičení rozdělila do tří sérií. První série cviků byla prováděna ve stoje a začali jsme cvikem, který si snad všichni pamatujeme ze školy. Ruce jsou předpaženy na úrovni prsou a lehce svírají míček. Cvik spočívá v tom, že míček pomalu překlápíme levou dlaní na hřbet ruky (levá ruka míček zlehka přidržuje shora) a naopak. Po celou dobu je nutné hlídat si pravidelnost nádechu a výdechu, snažit se dech nezadržovat.

Více informací najdete v Bulletinu-klubovém časopise ze září 2017. V tištěné podobě je k dispozici na specializovaných ambulancích do okamžiku rozebrání, v elektronické podobě pouze pro členy Klubu.