Radioterapie může způsobit změny na kůži
Publikováno 7.5. 2015
Téměř každá léčba způsobuje nějaké nežádoucí účinky, v případě léčby ozařováním jsou nežádoucí účinky způsobeny tím, že vysoké dávky záření ničí nejen nádorové buňky, ale mohou poškodit i okolní zdravé buňky. Vedlejší účinky jsou u každého jiné. Někteří pacienti jich mají několik, někteří jeden nebo žádný. Druh nežádoucích účinků vždy závisí na ozařované oblasti. Nežádoucí účinky ozařování mohou být závažnější, když je zároveň podávána další protinádorová léčba, jako např. chemoterapie.
- Změny na kůži se objevují v důsledku toho, že ozařování poškozuje zdravé kožní buňky. Mezi nejčastější změny na kůži v ozařované oblasti patří:
- Zarudnutí – ozařovaná kůže může vypadat jako spálená od sluníčka. Zarudlá místa se mohou objevit kdekoliv na těle, kde je kůže ozařovaná.
- Svědění – kůže v ozařované oblasti může svědit. Tento nepříjemný pocit Vás může nutit ke škrabání. Nutkání poškrábat se může být natolik silné, že si můžete porušit celistvost kůže, která se může následně infikovat.
- Suchost a olupování kůže – ozařovaná kůže je výrazně sušší než zbytek pokožky. Někdy se kůže může loupat jako po spálení sluníčkem.
- Mokvání – ozařování ničí kožní buňky a kůže se olupuje rychleji než se stihnou nové kožní buňky obnovovat. Na kůži tak mohou vzniknout boláky nebo vředy. Kůže v ozařované oblasti může také mokvat a být bolestivá. Tyto projevy se objevují většinou na místech, kde jsou kožní záhyby jako např. pod hýžděmi, pod prsy, za ušima. Kůže může být víc poškozena i v oblastech, kde je velmi tenká, jako je např. oblast krku.
- Otoky – někdy může být ozařovaná oblast oteklá a odulá.
Proč se změny na kůži objevují?
Ozařování ničí kožní buňky. V případě, že pacient podstupuje ozařování každý den buňky nemají dostatek času na obnovu. Kožní změny se mohou objevit na kterékoliv části těla, tam kam je ozařování zaměřeno.
Jak dlouho mohou tyto změny trvat?
Změny na kůži se mohou objevit několik týdnů po zahájení ozařování. Většina nežádoucích projevů na kůži zmizí několik týdnů po ukončení ozařování. Někdy ale přetrvávájí dlouhou dobu nebo nezmizí nikdy. Kůže může vypadat tmavší, se skvrnami. Kůže může také zůstat tenčí a sušší než byla před ozařováním. Tato oblast bude také citlivější na sluneční záření, dojde snadno ke spálení. Chraňte pečlivě kůži ochranným krémem s vyšším ochranným faktorem (SPF +30 a vyšší) a oděvem.
Léčba a preventivní opatření
- Péče o kůži. Věnujte zvláštní péči kůži v době ozařování. Kůži myjte jemně, nedřete ručníkem, neškrábejte nebo nedrhněte, nepoužívejte peeling. Používejte krémy, které vám předepíše lékař.
- Nepřikládejte na kůži příliš teplé nebo studené pomůcky. Nepoužívejte zahřívací podušky, ledové zábaly nebo podobné pomůcky.
- Koupání a sprchování. K mytí používejte vlažnou vodu. Můžete se sprchovat denně. Máte-li raději koupel, koupejte se každý druhý den, pobyt ve vaně by neměl překročit 30 min a nepřidávejte do vody žádné chemické přísady. Kůži sušte jemným ručníkem a spíš poklepáváním než dřením. Dbejte na to, abyste nesmyli z kůže zakreslené místo pro ozařování.
- Kosmetické a léčebné přípravky. K natírání kůže používejte pouze přípravky, které vám předepíše nebo doporučí váš lékař. Používáte-li speciální přípravky, např. proti akné, poraďte se předem s lékařem, jestli je možné tyto přípravky používat v době ozařování. Je-li nutné některé kosmetické nebo léčebné produkty používat i v době ozařování, použijte je alespoň 4 hodiny před vlastním ozařováním.
- Chladná a vlhká místa. Vaši kůži může v době ozařování vyhovovat pobyt v chladnějších prostorách s vyšší vlhkostí. Doma můžete ovzduší zvlhčit umístěním nádoby s vodou na radiátor nebo jinými domácími speciálními zvlhčovači ovzduší.
- Jemné tkaniny. Používejte jemné ložní prádlo a také dbejte na to, aby vaše oblečení bylo z jemných, nedráždivých materiálů.
- Těsné oblečení. Vyhýbejte se těsnému a neprodyšnému oblečení, stejně tak jako různým páskům, kravatám apod.
- Ochrana proti slunečnímu záření. Chraňte kůži před slunečním zářením každý den, dokonce, i když je zataženo nebo jdete ven jen na chvíli. Neopalujte se ani nechoďte do solária. Noste pokrývku hlavy a dlouhé rukávy i nohavice. Natírejte se ochranným krémem s vyšším SPF faktorem. Vyšší ochranný faktor je vhodné používat delší dobu, i po ukončení léčby ozařováním.
- Náplasti a jiné bandáže. Nelepte na ozařovanou kůži žádné náplasti ani jiné přilnavé prostředky.
- Holení. V případě, že potřebujete ozařované místo holit, poraďte se se svým lékařem. Používejte elektrický holící strojek.
- Okolí konečníku. Okolí konečníku je velmi citlivé a v případě, že je tato oblast ozařována, je možné, že se objeví kožní problémy. Potíže se mohou zhoršovat po vyprázdnění stolice. Po použití toalety používejte jemné navlhčené ubrousky nebo se omyjte vodou. Promluvte si s lékařem nebo zdravotní sestrou o možnosti používat sedací koupel.
- Hovořte se svým lékařem a jiným ošetřovatelským personálem. Některé kožní potíže mohou mít závažný průběh. Ošetřovatelský personál by měl zkontrolovat ozařovanou oblast vždy před vlastním ozařováním. O jakýchkoliv změnách na kůži vždy informujte lékaře.
- Léky. Ke zmírnění některých kožních problémů vám může lékař předepsat léky nebo speciální krémy a masti. V případě infikované kůže je třeba zvážit užívání antibiotik. Léky vám také mohou zmírnit svědění, otoky nebo jiné obtíže.