Problémy s jídlem

Publikováno 16.1. 2018

NEVOLNOST A ZVRACENÍ

Nevolnost a zvracení patří k dvěma nežádoucím účinkům nejčastěji spojovaným s chemoterapií. Mnoho nemocných je považuje za velmi nepříjemné, ale existuje řada metod, jak je zmírnit. Léky proti zvracení (antiemetika), které se podávají před užitím chemoterapie, mohou zmírnit či odstranit jak nevolnost, tak zvracení. Existuje mnoho druhů antiemetik a v případě, že pro vás některé z nich není dostatečně účinné, požádejte lékaře o jiné. Nabízíme ještě pár dalších doporučení:

  1. Nevolnost se může dostavit už před tím, než chemoterapii dostanete (psychicky vyvolaná; předem očekáváte nepříjemný zážitek), obzvláště, když vám již dříve způsobila obtíže. Požádejte proto o léky proti zvracení ještě před užitím chemoterapie, abyste těmto potížím předešli.
  2. Nevolnost mohou přivodit i silné pachy nebo vůně. Některá jídla se pro vás pravděpodobně stanou díky jejich vůni těžce snesitelná. Pokud to jde, vyhýbejte se jejich konzumaci, ale nesnažte se jíst pouze jídla, která máte hodně rádi, může se stát, že časem nebudete moci jíst ani je.
  3. Někomu může nevolnost způsobovat i typický nemocniční pach – pokud máte svou oblíbenou vůni, vyzkoušejte nakapat pár kapek vůně na kapesník a používejte jej jako masku.
  4. Je dobré zaměstnat svou mysl, abyste stále nemysleli na to, že vám bude špatně. Zde můžete využít imaginace, poslouchat hudbu nebo rádio přes sluchátka, hovořte s lidmi, čtěte nebo se podívejte na nějaký příjemný film.
  5. Také vám může pomoci pobyt na čerstvém, spíše chladnějším vzduchu (zde pozor na nachlazení, ne dlouhodobý pobyt). Také dechová cvičení vám mohou pomoci pocit nevolnosti zmírnit.
  6. Pokud zvracíte, nezapomínejte na doplnění tekutin, protože dlouhodobé zvracení vás může dehydratovat (odvodnit). Jakmile se žaludek po zvracení uklidní, pokuste se polknout doušek chladného nápoje (nejvhodnější je koka kola nebo studený čaj). Tento nápoj vám osvěží ústa. V případě, že zvracíte často a nejste schopni přijímat žádné tekutiny, je nutné informovat lékaře a tekutiny podávat za hospitalizace.

ZTRÁTA CHUTI K JÍDLU

Chuť k jídlu se může v průběhu léčby měnit. Někdy můžete mít pocit, že se na jídlo nemůžete ani podívat. Netrapte se a počkejte, až budete mít hlad. Vyzkoušejte jíst často a malé dávky jídla. Mějte po ruce sušené ovoce, oříšky, sušenky, oblíbené bonbóny nebo něco, co rádi mlsáte. Jídlo si rozdělte podle toho, kdy obvykle pociťujete největší hlad a pokuste se vždy sníst aspoň pár soust. V každém případě se snažte hodně pít.

Jestli se ztráta chuti k jídlu nezlepší a jestliže hubnete, upozorněte vždy lékaře nebo sestru. Lékař vám může zajistit konzultaci s nutričním terapeutem nebo jiným specialistou, kteří vám poradí, jak podpořit chuť k jídlu a doporučí vám speciální výživné produkty.

PROBLÉMY V DUTINĚ ÚSTNÍ

Některá chemoterapeutika mohou způsobit bolestivost v dutině ústní, někdy zde mohou vzniknout malé povlaky či vřídky. Stejně jak mohou být tyto změny v ústech bolestivé, mohou být i infekční. Upozorněte vždy lékaře, který vám může včas nasadit léky nebo vám poradit, jak předcházet zhoršování stavu a doporučí vám speciální hygienu dutiny ústní. Sami dbejte na to, že si budete čistit zuby měkkým kartáčkem a pravidelně se vyvarujte dráždivých jídel jako jsou ostré, kořeněné, slané nebo pálivé pokrmy. Nabízíme několik doporučení pro případ, že trpíte bolestivostí a suchostí dutiny ústní:

  1. Vyvarujte se pokrmů, které ulpívají na horním patře, jako je např. čokoláda, tavené sýry nebo některé druhy sladkého pečiva.
  2. Nepoužívejte ústní vodu s obsahem alkoholu.
  3. Studené nápoje nebo cumlání kostek zmrazené tekutiny či zmrzlina mohou bolestivost zmírnit.
  4. Volte potravu, která je měkká, nedráždivá (např. omáčky, polévky, kaše, doměkka vařená jídla), při jídle pijte. Buďte opatrní na tvrdší potravu (kůrka chleba nebo jiné čerstvé pečivo, některé druhy zeleniny) může dojít k poranění v ústech.
  5. Je-li to možné, používejte žvýkačku nebo šťavnaté bonbóny ke zvýšení tvorby slin.
  6. Pečujte o rty, používejte pomády na rty.

Můžete také zaznamenat změny ve vnímání chuti a některé potraviny mohou netypicky chutnat sladce, slaně nebo „kovově“ – to se může přihodit zejména po transplantaci kostní dřeně. Vnímání chuti by se mělo upravit po ukončení léčby. Pokud problémy přetrvávají, snažte se připravovat si a jíst jídla, která mají přitažlivou vůni. Používejte nedráždivé koření, bylinky nebo marinády. Během dne cumlejte osvěžující bonbóny.

Zdroj: Jak žít s mnohočetným myelomem. Informace pro nemocné a ty, kteří o ně pečují. Druhé, upravené vydání. Vydala: Česká myelomová skupina, nadační fond; International Myeloma Foundation; 2017. 
Celou publikaci najdete na těchto stránkách (Klub – Publikace CMG).
Podobné články lze najít v těchto kategoriích: Nežádoucí účinky