Nedostatek červených krvinek – anémie

Publikováno 13.4. 2015

Při chudokrevnosti (anemii) se můžete cítit velmi slabí a unavení, nevýkonní, nesoustředění. Chudokrevnost prohlubuje sexuální poruchy, tlumí sexuální zájem i aktivitu. Při chudokrevnosti můžete mít závratě, pocity zimy a krátký dech, mohou se zhoršit srdeční potíže (angina pectoris). Chudokrevnost nemusí být způsobena jen chemoterapií, ale i působením nádoru nebo nedostatkem látek, potřebných k tvorbě červených krvinek (erytrocytů), může vzniknout jen krátkodobě, ale může přetvávávat i dlouhodobě.

Několik rad jak překonávat obtíže způsobené anémií:
  • Hodně odpočívejte. V noci si dopřejte dostatek spánku a pokud je to možné, zdřímněte si občas i během dne.
  • Omezujte své aktivity. Dělejte jen věci, které jsou pro vás nejdůležitější.
  • Pokud to potřebujete, neobávajte se požádat o pomoc rodinu nebo přátele,  například při péči o děti, při nákupech, domácích pracích nebo při řízení auta.
  • Dobře jezte, pokud možno pestré jídlo včetně masa, ovoce a zeleniny.
  • Z lůžka nebo ze židle vstávejte pomalu, zabráníte tak vzniku závratě.

Jestliže na sobě pocítíte výše popsané příznaky, je na místě provést vyšetření krevního obrazu a zvážit transfuzi erytrocytární masy. Počet červených krvinek mohou ovlivnit také některé léky, jako například vitamíny, preparáty železa a erytropoetin. Erytropoetin se za normálních okolností vytváří v těle v ledvinách a v současné době je k dispozici i v lékové formě.

Jak je to s fyzickou zátěží?

Fyzická zdatnost a snášení fyzické námahy je přímo závislé na dostatku červených krvinek. Proto k tomuto odstavci připojujeme odpověď na velmi častou otázku: „Jak je to s fyzickou zátěží“? Jako odpověď lze uvést následující obecnou pravdu. Každý člověk by se měl snažit o určitý pohyb, určitou fyzickou zátěž. Bez dostatečného pohybu rychle klesá fyzická zdatnost, hmota svalstva, ale i množství vápníku v kostech a pevnost kostí. Obojí se při rehabilitačním cvičení jen pomalu obnovuje. Na druhé straně vleká únava je spojena s poklesem obranyschopnosti proti všem nemocem. Proto tedy radíme: Dělejte to, co stačíte zvládnout bez velké únavy.

Zdroj: Vorlíček J, Adam Z, Šmardová L, Vorlíčková H. Chemoterapie a Vy. Rady pro nemocné léčené chemoterapií. 2007, Brno.
Podobné články lze najít v těchto kategoriích: Nežádoucí účinky