Mohu sám napomoci snížení bolesti?

Publikováno 11.1. 2018

Bolest je typickým doprovodným projevem myelomu. Ne u každého dojde k poškození kostí, ale bolestmi v různé míře trpí prakticky všichni. Bolesti se nejčastěji objevují v oblasti zad (v kříži), dále v oblasti kyčlí a žeber. Níže uvedené rady vám mohou pomoci bolest zvládnout:

  1. Léky proti bolesti užívejte přesně podle doporučení lékaře.
  2. Užívejte léky včas, nedovolte, aby bolest dosáhla vysoké intenzity. Pokud užití léku oddalujete, nakonec pravděpodobně budete muset užít vyšší dávku léku.
  3. Užívejte jen léky, předepsané vaším lékařem, nekombinujte léky proti bolesti podle vlastního uvážení nebo na radu jiných, bez vědomí lékaře. Můžete si způsobit mnohé komplikace.
  4. Naučte se odpočívat – zařadit do běžného dne pravidelnou odpolední siestu. Pokud jste zvyklí na jakýkoliv druh relaxace, využívejte ji.
  5. Strach, obavy, úzkost a nervozita mohou bolesti zvýraznit. Je-li to možné, vyřešte situaci, která vám tento stav způsobuje. Není-li to možné, pokuste se naučit různé techniky, které vám tyto nepříjemné stavy pomohou zvládnout nebo požádejte o pomoc psychologa. Může vás užitečné techniky naučit.
  6. Pokud jsou bolesti mírnější, tak si najděte činnost, která může zaměstnat vaši mysl – nějaký druh lehké kreativity (vymalovávání omalovánek, lepení  modelů), setkání s přáteli, krátká procházka, poslech hudby nebo audioknihy, četba či sledování televize apod. S velkou pravděpodobností tyto činnosti bolest neodstraní, ale pomohou vám odpoutat pozornost.
  7. Teplo a chlad – láhev s horkou vodou nebo kostky ledu mohou být účinné pro zmírnění bolesti. Před přiložením na kůži je vždy zabalte do ručníku nebo nějaké tkaniny. Většinou ale poskytnou úlevu jen na krátku dobu a účinnější může být střídání tepla a chladu (např. tzv. šlapací koupele při neuropatiích).
  8. Vždy dbejte na to, abyste seděli pohodlně – způsob, jakým sedíte nebo ležíte může bolest ovlivnit. Ke stabilizaci polohy používejte pomůcky (polštáře, balony apod.).
Zdroj: Jak žít s mnohočetným myelomem. Informace pro nemocné a ty, kteří o ně pečují. Druhé, upravené vydání. Vydala: Česká myelomová skupina, nadační fond; International Myeloma Foundation; 2017. 
Celou publikaci najdete na těchto stránkách (Klub – Publikace CMG).

 

 

Podobné články lze najít v těchto kategoriích: Bolest