Jedenácté Info odpoledne v Brně

Publikováno 24.8. 2014

Téma: Joga a mnohočetný myelom

Dne 23. března 2011 se sešli pacienti a jejich blízcí na tradičním setkání Klubu pacientů mnohočetný myelom. V úvodu setkání hovořil předseda sdružení, představil právě startující projekt s názvem Jóga a mnohočetný myelom.

Regionální skupina v Brně jako první mohla posoudit využitelnost informací, které jim tento projekt nabízí. Na setkání jsme si pozvali dva odborníky, pro které jsou jak jógová cvičení tak problematika mnohočetného myelomu velmi blízká. První hovořil doc. MUDr. Martin Repko, PhD., hovořil z pohledu ortopeda setkávajícího se ve své praxi s pacienty s mnohočetným myelomem. Nabídl jógová cvičení jako vhodnou alternativu, která díky zapojení relaxace, dechových cvičení a jemných tělesných cvičení mohou zmírňovat bolesti a vedou k uvolnění těla i mysli. Upozornil ovšem, že je vždy dobré ověřit si, zda je zvolený cvičitel obeznámen se specifiky nemoci mnohočetný myelom.

Na sdělení pana docenta navázal ing. arch. Vratislav Ryba, dlouholetý cvičitel jógy. Všichni přítomní si pod jeho vedením mohli vyzkoušet jednoduché cviky a mnozí konstatovali, že na první pohled jednoduché cviky mohou přinést úlevu. V závěru setkání mluvila paní Iveta Mareschová o vzdělávacím semináři pro pacienty s mnohočetným myelomem v San Francisku.

Více informací o setkání najdete na stránkách Bulletinu-klubového časopisu ze září 2011/ročník III.

Podobné články lze najít v těchto kategoriích: Klub Brno, ros