Při horizontálním zobrazení si náš web neužijete naplno, proto prosím otočte na “portret” :)

Problémy s jídlem

NEVOLNOST A ZVRACENÍ

Nevolnost a zvracení patří k dvěma nežádoucím účinkům nejčastěji spojovaným s chemoterapií. Mnoho nemocných je považuje za velmi nepříjemné, ale existuje řada metod, jak je zmírnit. Léky proti zvracení (antiemetika), které se podávají před užitím chemoterapie, mohou zmírnit či odstranit jak nevolnost, tak zvracení. Existuje mnoho druhů antiemetik a v případě, že pro vás některé z nich není dostatečně účinné, požádejte lékaře o jiné. Nabízíme ještě pár dalších doporučení:
  1. Nevolnost se může dostavit už před tím, než chemoterapii dostanete (psychicky vyvolaná; předem očekáváte nepříjemný zážitek), obzvláště, když vám již dříve způsobila obtíže. Požádejte proto o léky proti zvracení ještě před užitím chemoterapie, abyste těmto potížím předešli.
  2. Nevolnost mohou přivodit i silné pachy nebo vůně. Některá jídla se pro vás pravděpodobně stanou díky jejich vůni těžce snesitelná. Pokud to jde, vyhýbejte se jejich konzumaci, ale nesnažte se jíst pouze jídla, která máte hodně rádi, může se stát, že časem nebudete moci jíst ani je.
  3. Někomu může nevolnost způsobovat i typický nemocniční pach – pokud máte svou oblíbenou vůni, vyzkoušejte nakapat pár kapek vůně na kapesník a používejte jej jako masku.
  4. Je dobré zaměstnat svou mysl, abyste stále nemysleli na to, že vám bude špatně. Zde můžete využít imaginace, poslouchat hudbu nebo rádio přes sluchátka, hovořte s lidmi, čtěte nebo se podívejte na nějaký příjemný film.
  5. Také vám může pomoci pobyt na čerstvém, spíše chladnějším vzduchu (zde pozor na nachlazení, ne dlouhodobý pobyt). Také dechová cvičení vám mohou pomoci pocit nevolnosti zmírnit.
  6. Pokud zvracíte, nezapomínejte na doplnění tekutin, protože dlouhodobé zvracení vás může dehydratovat (odvodnit). Jakmile se žaludek po zvracení uklidní, pokuste se polknout doušek chladného nápoje (nejvhodnější je koka kola nebo studený čaj). Tento nápoj vám osvěží ústa. V případě, že zvracíte často a nejste schopni přijímat žádné tekutiny, je nutné informovat lékaře a tekutiny podávat za hospitalizace.

ZTRÁTA CHUTI K JÍDLU

Chuť k jídlu se může v průběhu léčby měnit. Někdy můžete mít pocit, že se na jídlo nemůžete ani podívat. Netrapte se a počkejte, až budete mít hlad. Vyzkoušejte jíst často a malé dávky jídla. Mějte po ruce sušené ovoce, oříšky, sušenky, oblíbené bonbóny nebo něco, co rádi mlsáte. Jídlo si rozdělte podle toho, kdy obvykle pociťujete největší hlad a pokuste se vždy sníst aspoň pár soust. V každém případě se snažte hodně pít. Jestli se ztráta chuti k jídlu nezlepší a jestliže hubnete, upozorněte vždy lékaře nebo sestru. Lékař vám může zajistit konzultaci s nutričním terapeutem nebo jiným specialistou, kteří vám poradí, jak podpořit chuť k jídlu a doporučí vám speciální výživné produkty.

PROBLÉMY V DUTINĚ ÚSTNÍ

Některá chemoterapeutika mohou způsobit bolestivost v dutině ústní, někdy zde mohou vzniknout malé povlaky či vřídky. Stejně jak mohou být tyto změny v ústech bolestivé, mohou být i infekční. Upozorněte vždy lékaře, který vám může včas nasadit léky nebo vám poradit, jak předcházet zhoršování stavu a doporučí vám speciální hygienu dutiny ústní. Sami dbejte na to, že si budete čistit zuby měkkým kartáčkem a pravidelně se vyvarujte dráždivých jídel jako jsou ostré, kořeněné, slané nebo pálivé pokrmy. Nabízíme několik doporučení pro případ, že trpíte bolestivostí a suchostí dutiny ústní:
  1. Vyvarujte se pokrmů, které ulpívají na horním patře, jako je např. čokoláda, tavené sýry nebo některé druhy sladkého pečiva.
  2. Nepoužívejte ústní vodu s obsahem alkoholu.
  3. Studené nápoje nebo cumlání kostek zmrazené tekutiny či zmrzlina mohou bolestivost zmírnit.
  4. Volte potravu, která je měkká, nedráždivá (např. omáčky, polévky, kaše, doměkka vařená jídla), při jídle pijte. Buďte opatrní na tvrdší potravu (kůrka chleba nebo jiné čerstvé pečivo, některé druhy zeleniny) může dojít k poranění v ústech.
  5. Je-li to možné, používejte žvýkačku nebo šťavnaté bonbóny ke zvýšení tvorby slin.
  6. Pečujte o rty, používejte pomády na rty.
Můžete také zaznamenat změny ve vnímání chuti a některé potraviny mohou netypicky chutnat sladce, slaně nebo „kovově“ – to se může přihodit zejména po transplantaci kostní dřeně. Vnímání chuti by se mělo upravit po ukončení léčby. Pokud problémy přetrvávají, snažte se připravovat si a jíst jídla, která mají přitažlivou vůni. Používejte nedráždivé koření, bylinky nebo marinády. Během dne cumlejte osvěžující bonbóny.
Zdroj: Jak žít s mnohočetným myelomem. Informace pro nemocné a ty, kteří o ně pečují. Druhé, upravené vydání. Vydala: Česká myelomová skupina, nadační fond; International Myeloma Foundation; 2017. 
Celou publikaci najdete na těchto stránkách (Klub – Publikace CMG).

Obtíže se sliznicí v ústech a v krku

Chemoterapie, obzvláště vysokodávkovaná chemoterapie, může být příčinou bolestí v ústech a krku. Může také způsobovat suchost sliznic a jejich krvácení. V ústech a krku může vzniknout zánět, způsobený bakteriemi, viry nebo plísněmi. Protože v průběhu chemoterapie je léčba infekce velmi obtížná a může způsobit mnoho problémů, je důležitá její prevence.
Doporučení pro udržení zdravé sliznice v ústech a krku v průběhu chemoterapie:
  • Před zahájením chemoterapie je vhodné vyšetření u zubního lékaře k vylouční infekce v oblasti zubů a dásní, odstranění zubního kamene, ošetření případné paradentozy, doporučení správného čištění zubů a doporučení vhodných přípravků.
  • Půl hodiny po jídle si vždy vyčistěte zuby, používejte měkký zubní kartáček, čistění provádějte opatrně nedráždivou zubní pastou. Jsou-li dásně citlivé, použijte místo zubního kartáčku vatovou štětičku nebo houbu namočenou ve vodě.
  • Vyčištěte dobře zubní kartáček po každém použití a uschovejte ho na suchém místě.
  • Nepoužívejte zubní pastu ani ústní vodu obsahující různé soli alkohol, poraďte se s lékařem nebo sestrou, která zubní pasta nebo ústní voda je vhodná.
Jestliže se v ústech a krku objeví bolesti nebo krvácení z těchto oblastí, ohlaste to ihned lékaři a sestře, protože je nutná okamžitá místní a někdy i celková léčba. Je vhodné dodržovat následující opatření:
  • Vyplachovat ústa, případně kloktat speciálními roztoky dle doporučení lékaře a sestry, dodržovat intervaly výplachů, před jídlem vyplachovat ústa roztokem zmenšujícím bolest.
  • Vyvarovat se horkých jídel a nápojů, které drážní sliznice.
  • Dávat přednost měkkému jídlu, jako jsou omáčky, kaše, krémy, kompoty, banány, zmrzlina, vajíčka na měkko, tvaroh, pudink, sekaná, mleté maso, těstoviny, knedlíky.
  • Vyhýbat se syrovému jídlu pro možný obsah bakterií a plísní jako je například syrové neloupané ovoce, zelenina, plísňové sýry. Vhodné jsou naopak banány nebo kompoty z jablek.
  • Vyhýbat se dráždivému a kyselému jídlu, jako jsou například rajčata, citrusové ovoce, džusy, kořeněnému nebo hodně slanému jídlu, dálenejíst suché jídlo, které by mohlo sliznici poškrábat, například topinky.
Pokud vám suchost v ústech znesnadňuje jíst, zkuste následující opatření:
  • Pijte velké množství tekutin.
  • Cumlejte ledové kostky, tvrdé bonbony bez cukru, můžete také zkusit žvýkačku bez cukru.
  • Zvlhčete suché jídlo máslem, margarinem, masovou šťávou, omáčkou nebo zeleninovým vývarem.
  • Používejte balzám nebo jelení lůj na suché rty.
 
Zdroj: Vorlíček J, Adam Z, Šmardová L, Vorlíčková H. Chemoterapie a Vy. Rady pro nemocné léčené chemoterapií. 2007, Brno.

Nevolnost a zvracení

Nevolnost (nauzea) a zvracení provází jak chemoterapii, tak radioterapii. Nevolnost vznikající při aplikaci cytostatik, je dnes již dobře odstranitelná. Dlouhodobá nevolnost a nechutenství po aplikaci chemoterapie je hůře řešitelným problémem. Nicméně dnes jsou již k dispozici velmi účinné léky proti zvracení a nevolnosti. Tento nežádoucí účinek je velmi nepříjemný nejen ze své podstaty, ale i proto, že intenzivně připomíná onemocnění samotné a zeslabuje vůli k další léčbě. V některých případech tyto příznaky v mírnější formě doprovázejí celou dobu léčby, většinou je však nevolnost a zvracení přítomno jen v omezeném čase při a po chemoterapii. Obtíže mohou začít při podávání chemoterapie a přetrvávat 8 až 24 hodin po jejím skončení. Při opakovaném podávání chemoterapie se může stát, že nevolnost nebo dokonce i zvracení začnou ještě před  podáním cytostatik, jde o takzvanou předběžnou nevolnost.
Neodkládejte rozhovor se zdravotníky, pokud trpíte nevolností nebo zvracíte!
Každou nevolnost nebo zvracení ihned ohlaste svému ošetřujícímu lékaři nebo sestře, zvláště trvají-li déle než jeden den nebo vám zabraňují  v pití tekutin. Každá nevolnost nebo zvracení mohou být zmírněny nebo dokonce zcela odstraněny.  Tolerance chemoterapie je velmi individuální a proto se neobávejte probrat vliv chemoterapie na vaše zažívání se svým ošetřujícím lékařem. Nesnažte se vydržet a neobávejte se, že budete lékaře obtěžovat. Odkládáním můžete své obtíže naopak zhoršit.
Vybraná doporučení pro snížení příznaků nevolnosti:
  • Jezte menší porce několikrát denně, vyvarujte se velkých porcí jídel a pocitu plného žaludku.
  • Pijte tekutiny hodinu před nebo po jídle, nepijte v průběhu jídla.
  • Jezte a pijte pomalu.
  • Vyvarujte se sladkostí, smaženého a tučného jídla.
  • Jezte jídla studená, snáší se lépe než teplá.
  • Jídlo dobře rozžvýkejte, usnadníte tak jeho trávení.
  • Jestliže trpíte nevolností ráno, snězte ráno, ještě než vstanete z postele trochu suchého jídla, jako například sušenku, toust nebo obilniny (nelze použít při zánětu v dutině ústní nebo v krku a při nedostatečné tvorbě slin).
  • Pijte chladné, neslazené ovocné šťávy (džusy) bez bublinek.
  • Cumlejte ledové kostky, mátové nebo kyselé ovocné bonbony (kyselé bonbony nejsou vhodné při zánětu v dutině ústní nebo v krku).
  • Vyhýbejte se intenzivním vůním a zápachům (vůně při vaření, parfémy, kouř apod.).
  • Pokud jste doma, připravte si mražené jídlo do zásaby na dobu, kdy nebudete mít náladu na vaření.
  • Po jídle odpočívejte na židli nebo lépe v křesle, nejméně dvě hodiny po jídle si nelehejte.
  • Noste volné, nesvíravé oblečení (například lepší jsou šel než opasek).
  • Při nevolnosti zhluboka a pomalu dýchejte.
  • Odvracejte pozornost od svých obtíží povídáním se spolupacienty, členy rodiny nebo přáteli, neprobírejte s nimi své zdravotní problémy.
  • Poslouchejte svou oblíbenou hudbu, v televizi sledujte nenáročné zábavné pořady.
  • Vyvarujte se jídla několik hodin před podáním chemoterapie, pokud pří ní pociťujete nevolnost nebo nucení na zvracení.
  • Po poradě s psychologem můžete k předcházení předběžně nevolnosti vyzkoušet relaxační techniky.
Zdroj: Vorlíček J, Adam Z, Šmardová L, Vorlíčková H. Chemoterapie a Vy. Rady pro nemocné léčené chemoterapií. 2007, Brno.

Infekce u onkologicky nemocných

Tento článek lze uvést slovy: "Problémem onkologické léčby není aplikace chemoterapie, problémem je ochránit pacienta před vážnými infekcemi". Při chemoterapii mohu snáze vznikat různé infekce. Je to způsobeno tím, že cytostatika svým působením na dřeň mohou snižovat počet bílých krvinek (leukocytů), které mají za úkol s infekcemi bojovat. Infekce se může projevit kdekoliv v těle včetně vašich úst, kůže, plic, močových cest, konečníku a dalších míst. Onkologicky nemocní mohou mít často plísňové infekce. Nejčastěji jde o kvasinkovou nákazu neboli kandidózu. Začíná v dutině ústní jako bílé povláčky, později může infekce přejít na jícen a vyvolat v něm bolestivý zánět. Proto pacient, který v ústech objeví bělavé povláčky, by měl ihned navštívít některého ze svých lékařů, který mu ihned podá protiplísňovou léčbu, vyšetří krevní obraz a na dalším postupu se domluví s lékaři specializovaného centra.
Máte-li nižší počet bílých krvinek, je nutné předcházet infekcím podle následujících doporučení:
  • Umývejte si ruce v průběhu dne velmi často, zvláště dobře si ruce umývejte před jídlem, před a po použití záchodu.
  • Umývejte si oblast konečníku jemně, ale důsledně nedráždivým mýdlem nebo jen vodou po každé stolici. Je-li tato oblast podrážděná nebo máte-li hemoroidy (zlatou žílu), informujte o tom sestru nebo lékaře.
  • Důsledně se vyvarujte kontaktu s lidmi, kteří mají přenosná onemocnění, jako je chřipka, nachlazení, dětské infekční nemoci. Vyvarujte se většího shromáždění lidí (divadlo, kino, hromadné dopravní prostředky), vyvarujte se kontaktu se zvířaty.
  • Vyhýbejte se syrovnému jídlu pro možný obsah bakterií a plísní, jako je například syrové ovoce, zelenina, plísňové sýry. Ovoce a zeleninu řádně omývejte, nejlépe je jíst takový typ ovoce a zeleniny, které je možné oloupat.
  • Dávejte pozor, abyste si neporanili kůži pří stříhání nehtů.
  • Dávejte pozor, abyste se neporanili při používání nůžek, jehel, nožů nebo jiných ostrých předmětů.
  • K holení používejte výhradně elektrický holicí strojek, abyste předešli poranění kůže.
  • Používejte měkký zubní kartáček, abyste si neporadnili dásně.
  • Nemačkejte si vřídky na kůži, zvláště v obličeji (uhry).
  • Sprchujte se denně vlažnou (ne horkou) vodou. Kůži ručníkem netřete, zlehka ji masírujte poklepáváním.
  • Používejte krém nebo olej ke změkčení a zvláčnění kůže, pokud ji máte suchou nebo hrubou.
  • Drobná poranění, jako škrábnutí, odření nebo říznutí omyjte teplou vodou a mýdlem a desinfikujte (jodem nebo jiným antiseptikem).
  • Při uklízení, práci s rostlinami nebo zvířaty používejte ochranné rukavice.
  • Jakékoliv očkování může být provedeno jen se souhlasem vašeho ošetřujícího lékaře.
I při dodržování výše uvedených doporučení můžete infekci dostat. Sledujte možné příznaky infekce a kontrolujte své tělo se zvláštním zaměřením na vaše oči, nos, ústa, pohlavní ústrojí a oblast konečníku. Příznaky infekce mohou být:
  • teplota přes 37,5°C;
  • třesavka, zimnice;
  • pocení;
  • průjem (může jít i o nežádoucí účinek chemoterapie);
  • kašel nebo bolest v krku;
  • neobvyklé pocity nebo svědění v pochvě nebo na zevním pohlavním ústrojí;
  • začervenání nebo otok, zvláště kolem rány, boláku nebo vřídku.
Pokud pociťujete příznaky infekce, je třeba co nejdříve zahájit léčbu, neodkládat její zahájení až dle výsledků laboratorních vyšetření. Lékař, který jako první infekci diagnostikuje, musí posoudit její závažnost pro pacienta a dle toho stanovit další postup a léčbu. Není chybou znovu připomenout, že infekce u onkologického paicenta vyžaduje intenzivnější léčbu než stejná infekce u neonkologického pacienta. Pacient by se měl při příznacích infekce co nejrychleji obrátit na lékaře, který je o jeho stavu informován a má možnost ještě ten den zjistit počet jeho bílých krvinek. Tuto hodnotu potřebuje lékař znát, aby mohl posoudit závažnost infekce.
Léčba případného pásového oparu musí začít co nejdříve!
Je na místě zde upozornit na další častý problém, kterým je herpes zoster neboli pásový opar. Proti této virové infekci existují účinné léky, například Herpesin. Jejich včasné podání může zabránit velkému rozsahu kožních změn a následným bolestem (neuralgiím). Tato léčba je nejúčinnější, když se podá již první den po vzniku typických puchýřků.
Zdroj: Vorlíček J, Adam Z, Šmardová L, Vorlíčková H. Chemoterapie a Vy. Rady pro nemocné léčené chemoterapií. 2007, Brno.

Nedostatek červených krvinek – anémie

Při chudokrevnosti (anemii) se můžete cítit velmi slabí a unavení, nevýkonní, nesoustředění. Chudokrevnost prohlubuje sexuální poruchy, tlumí sexuální zájem i aktivitu. Při chudokrevnosti můžete mít závratě, pocity zimy a krátký dech, mohou se zhoršit srdeční potíže (angina pectoris). Chudokrevnost nemusí být způsobena jen chemoterapií, ale i působením nádoru nebo nedostatkem látek, potřebných k tvorbě červených krvinek (erytrocytů), může vzniknout jen krátkodobě, ale může přetvávávat i dlouhodobě.
Několik rad jak překonávat obtíže způsobené anémií:
  • Hodně odpočívejte. V noci si dopřejte dostatek spánku a pokud je to možné, zdřímněte si občas i během dne.
  • Omezujte své aktivity. Dělejte jen věci, které jsou pro vás nejdůležitější.
  • Pokud to potřebujete, neobávajte se požádat o pomoc rodinu nebo přátele,  například při péči o děti, při nákupech, domácích pracích nebo při řízení auta.
  • Dobře jezte, pokud možno pestré jídlo včetně masa, ovoce a zeleniny.
  • Z lůžka nebo ze židle vstávejte pomalu, zabráníte tak vzniku závratě.
Jestliže na sobě pocítíte výše popsané příznaky, je na místě provést vyšetření krevního obrazu a zvážit transfuzi erytrocytární masy. Počet červených krvinek mohou ovlivnit také některé léky, jako například vitamíny, preparáty železa a erytropoetin. Erytropoetin se za normálních okolností vytváří v těle v ledvinách a v současné době je k dispozici i v lékové formě.
Jak je to s fyzickou zátěží?
Fyzická zdatnost a snášení fyzické námahy je přímo závislé na dostatku červených krvinek. Proto k tomuto odstavci připojujeme odpověď na velmi častou otázku: "Jak je to s fyzickou zátěží"? Jako odpověď lze uvést následující obecnou pravdu. Každý člověk by se měl snažit o určitý pohyb, určitou fyzickou zátěž. Bez dostatečného pohybu rychle klesá fyzická zdatnost, hmota svalstva, ale i množství vápníku v kostech a pevnost kostí. Obojí se při rehabilitačním cvičení jen pomalu obnovuje. Na druhé straně vleká únava je spojena s poklesem obranyschopnosti proti všem nemocem. Proto tedy radíme: Dělejte to, co stačíte zvládnout bez velké únavy.
Zdroj: Vorlíček J, Adam Z, Šmardová L, Vorlíčková H. Chemoterapie a Vy. Rady pro nemocné léčené chemoterapií. 2007, Brno.

Pokles krevních destiček – trombocytopenie

Trombocyty (krevní destičky) jsou krevní buňky, které se podílejí na stavění krvácení při poraněních. Při nedostatku krevních destiček se i při malém poranění mohou objevit modřiny nebo krvácení. Při nedostatku krevních destiček se podávají přímo do žíly trombokoncentráty (transfuze krevních destiček). Jestliže nacházíte v průběhu léčby nebo po léčbě na těle modřiny, objeví se růžová nebo červená moč, černá nebo krvavá stolice, neočekávané krvácení z rodidel, ihned tuto skutečnost oznamte lékaři. Ohlaste také jakékoliv krvácení z dásní nebo z nosu. Pokud tyto potíže nahlásíte svému praktickému lékaři, je na něm, aby zařídil další léčení. Můžete se však také s těmito potížemi obrátit ihned na specializované centrum, kde je obvykle podána transfuze krevních destiček, je-li příčinou krvácení jejich nedostatek.
Několik rad, jak předcházet krvácení při sníženém počtu krevních destiček:
  • Neberte žádné léky, ani volně prodejné, včetně Acylpyrinu a léků proti bolesti, bez předchozí porady s lékařem.
  • Vyvarujte se zcela alkoholu, pokud vám ho lékař vysloveně nepovolí.
  • Používejte velmi měkký zubní kartáček.
  • Čistěte si nos velmi opatrně, nepoužívejte k tomu prsty.
  • K holení používejte výhradně elektrický strojek, abyste předešli poranění kůže.
  • Dávejte pozor při práci s ostrými předměty (nožem, nářadím apod.).
  • Dávejte pozor, abyste se nespálili při vaření nebo žehlení, používejte ochranné rukavice, když vytahujete nádoby z trouby.
  • Vyvarujte se takových aktivit, kde hrozí nebezpečí úrazu, včetně sportu.
  • Při práci na zahradě používejte silné rukavice.
Pokud se objeví krvácení z nosu či jiné krvácení, je nutné nejen lokální ošetření, ale opět akutní vyšetření krevního obrazu a koagulace a případná substituce trombocytů či koagulačních faktorů.
Zdroj: Vorlíček J, Adam Z, Šmardová L, Vorlíčková H. Chemoterapie a Vy. Rady pro nemocné léčené chemoterapií. 2007, Brno.

Přehled nežádoucích účinků chemoterapie u MM

Cytostatika jsou léky, které ničí nádorové buňky tím, že poškozují informace obsažené v jádře buňky, v nukleových kyselinách.
Zároveň však poškozují i některé normální buňky, které se rychle množí. Nejrychleji se v lidském těle množí krvinky. Běžným vedlejším nežádoucím účinkem chemoterapie je proto pokles počtu bílých krvinek a krevních destiček. Chemoterapie se běžně podává v určitých časových intervalech. Opakované podání vhodné dávky cytostatik postupně ničí zhoubné myelomové buňky. Vhodný časový interval mezi jednotlivými cykly chemoterapie umožňuje úpravu hodnot krevního obrazu. K poklesu počtu bílých krvinek však nedochází těsně po chemoterapii, ale obvykle mezi l0. až 25. dnem po podání cytostatika. Posléze se počet leukocytů i krevních destiček opět vrací do normy, dochází k regeneraci krvetvorby. Pro větší názornost lze vývoj počtu krvinek po chemoterapii přirovnat k houpačce. Při podání chemoterapie jsou bílé krvinky a krevní destičky nahoře, po chemoterapii se pomalu zhoupnou dolů, aby se posléze opět vyhouply na původní hodnotu. Dle druhu použitého preparátu lze předpovědět, kdy bude pokles bílých krvinek nejhlubší a kdy by se měl jejich počet opět vrátit do normy. Největší nebezpečí infekce není tedy ihned po podání chemoterapie, ale až v době maximálního poklesu počtu leukocytů v období mezi cykly chemoterapie. Praxe a léta zkušeností prověřily postupy, které maximálně poškozují nádorové buňky a minimálně organismus.
Nežádoucí účinky chemoterapie
Vedlejší nežádoucí účinky chemoterapie vznikají tím, že použité léky nepoškozují pouze nádorové buňky, ale poškozují i buňky tělu vlastní. Jaké nežádoucí účinky lze očekávat v konkrétním případě, musí pacient prodiskutovat s lékařem, protože jejich charakter závisí jak na typu použité léčby, tak na jeho toleranci k ní.
Dočasný útlum tvorby krvinek
Krvetvorba je velmi citlivá na podání cytostatik a téměř všechna cytostatika vedou k dočasnému, různě dlouho trvajícímu útlumu krvetvorby. Za nebezpečný se považuje pokles bílých krvinek pod 1,0×109/l nebo pokles granulocytů pod 0,5×109/l. Dochází však i k poklesu množství krevních destiček, trombocytů. Riziko spontánního krvácení vzniká při poklesu počtu trombocytů na hodnoty pod 20×109/l.
Nevolnost a případně i zvracení
Chemoterapie může způsobovat také nevolnost a zvracení. Tyto nežádoucí účinky jsou způsobeny vlivem chemoterapie na mozkové centrum pro zvracení. Psychické faktory, strach, tomu mohou výrazně napomoci. V posledních letech však tento nežádoucí účinek chemoterapie ustoupil do pozadí, protože existují účinné léky, které ho odstraňují. V případě jejich selhání je nutné upozornit lékaře, že léky podané proti tomuto nežádoucímu účinku jsou nedostatečně účinné, a je proto třeba léčbu změnit.
Zmenšení celkové fyzické zdatnosti
Chemoterapie zmenšuje tělesnou zdatnost. Nemocní se cítí během chemoterapie více unaveni a méně výkonní. Současně se zmenšuje chuť k sexuální aktivitě i schopnost ji provádět.
Nežádoucí vliv na zárodečné buňky
Cytostatika poškozují vajíčka i spermie, takže plození dětí či těhotenství v průběhu chemoterapie jsou krajně nevhodné. Je velké riziko, že by mohlo dojít k poškození plodu.
Poškození sliznic dutiny ústní a trávicího traktu
Chemoterapie často poškozuje sliznici zažívacího traktu, což může mít za následek změny vnímání chuti, bolest při polykání, případně bolest břicha a zažívací potíže. Při běžné chemoterapii používané pro léčbu mnohočetného myelomu se však tento nežádoucí účinek vyskytuje výjimečně, častější je pouze v průběhu vysokodávkové chemoterapie s autologní transplantací krvetvorných buněk.
Vypadání vlasů
V přímé souvislosti s podáváním melfalanu, cyklofosfamidu nebo doxorubicinu může dojít k vypadávání vlasů. V naprosté většině případů se však jedná o dočasný jev, po ukončení chemoterapie začnou vlasy znovu dorůstat.
Speciální nežádoucí účinky některých cytostatik
Mimo uvedené společné nežádoucí účinky mají některá cytostatika další, specifické nežádoucí účinky. Na tyto nežádoucí účinky upozorní lékař pacienta před podáním.
Zdroj: Adam, Z., Maisnar, V., a kol. Mnohočetný myelom, jak včas rozpoznat tuto nemoc a jak s ní žít. Informace pro nemocné a jejich blízké. 3. přepracované a doplněné vyd. Brno: MU, 2009. 73 s. ISBN 978-80-210-4680-1.