Bulletin – září 2021

Publikováno 3.2. 2022

Klubový časopis č. 2, ročník XIII., vydaný v září 2021, neprodejné

Vážení a milí přátelé,

rok se nám opět přehoupl do druhé poloviny a příroda se pomalu halí do krásných barev, aby nám zpříjemnila nadcházející mírně náročnější období. Můžeme ho totiž vnímat jako jakési prověření odolnosti naší fyzické i psychické kondice. Léto hojně nabízí sluníčko, možnost pobytu v přírodě, různé aktivity i setkávání se v rámci možností se svými blízkými a pomáhá tak „dobít“ naše vnitřní baterky a celkově náš organismus posílit. Pomáhá nám všem pozapomenout na každodenní starosti. A že je to poslední dva roky víc než zapotřebí.

Nechci mluvit o ničem co by se dotýkalo Covid-19, protože si myslím, že informace tohoto typu na nás doslova útočí ze všech stran. Dokonce mám pocit, že většina rozhovorů v rodinách, mezi přáteli, na pracovištích i odborných setkáních se vždycky dřív nebo později stočí právě k tomuto tématu. Jako bychom zapomněli na „obyčejný“ život a jeho radosti.

Život, který vůbec není obyčejný. Osud každého jednotlivého člověka dovede být něčím originální, zajímavý, inspirující. Po celou dobu působení Klubu pacientů mnohočetný myelom jsme se snažili nabízet vám životní příběhy. Myslíme si totiž, že se díky těmto příběhům může přihodit, jak říká jedno moudré přísloví, že se sdílená bolest stane bolestí poloviční a sdílená radost se znásobí.

Většina minulých příběhů bylo kratšího rozsahu. Tentokrát jsme vyzkoušeli jiný formát. Nabízíme vám životní příběh jednoho z našich dlouhodobých členů, který se rozhodl rozpracovat své životní zkušenosti poněkud obsáhleji. Jde, z našeho pohledu, o inspirativní zkušenost nabízející pohled na úspěšný pokus člověka o dosažení vnitřní rovnováhy a životní radosti díky odhodlání tvořit si svůj vlastní život, odvaze převzít odpovědnost za svá rozhodnutí a pokoře projevované jak lidem v okolí, tak sobě samému. Dovolili jsme si jeho myšlenky obohatit a požádali o obecné komentáře, názory a postřehy odborníků z různých oblastí.

To vše se vám pokoušíme nabídnout poprvé a máme prosbu. Napište nám prosím, jak jste tento způsob zpracování životního příběhu vnímali. Bude to pro nás důležitý signál, zda v tomto směru pokračovat či nikoliv.

Ještě s jednou radostí se s vámi chci podělit. Po konzultaci s lékaři České myelomové skupiny se nám podařilo v září, téměř po dvouleté pauze opět zorganizovat Informační odpolední setkání Klubu Hradec Králové, Plzeň, Brno a Ostrava. V Praze jsme uspořádali jednodenní seminář zaměřený na psychologické nácviky a zvládání stresu. Je opravdu příjemné se po tak dlouhé době vidět osobně.

Vážení a milí přátelé, doufám, že jste o prázdninách nabrali hodně sil, odpočinuli si od starostí nebo naopak stihli dohnat to, co se v jarním období odkládalo. Přeji klidné prožití podzimu a těším se na viděnou.

Petr Hylena, předseda spolku

Podrobný obsah čísla:

  1. Život odhodlaný, život radostný – životní příběh.
  2. Reflexe životního příběhu pohledem hematoonkologa, ošetřujícího lékaře.
  3. Reflexe životního příběhu pohledem nefrologa, ošetřujícího lékaře.
  4. Reflexe životního příběhu pohledem psychologa.
  5. Reflexe životního příběhu pohledem hematoonkologa a fyzioterapeuta.
  6. Reflexe životního příběhu pohledem transplantologa.
  7. Reflexe životního příběhu pohledem hematoonkologa.
  8. Co říkají výsledky psychologického výzkumu o naději, vděčnosti a prožívaném stresu u pacientů mnohočetným myelomem.
Časopis je pro pacienty s MM v tištěné podobě dostupný ve všech léčebných centrech ČR do okamžiku rozebrání čísla. V elektronické podobě je časopis dostupný pro členy Klubu pacientů MM.