Bulletin – srpen 2014

Publikováno 30.10. 2014

Klubový časopis číslo 2, ročník VI., vydaný v srpnu 2014, neprodejné

Vážení a milí přátelé, srdečně vás všechny zdravím v době dovolených a věřím, že plnými doušky užíváte léta, slunce, cestování v Česku i v zahraničí, prostě všeho, co k letním dnům patří. Už mnohokrát jsem přemýšlel právě nad cestováním. V mladším věku spíše s nádechem zakázaného, protože jak si určitě všichni pamatujeme, exotické země nesly nádech tajemna, možná hlavně kvůli tomu, že byly zakázané. Když jsme tam mohli konečně beztrestně vyrazit, mnozí jsme po čase zjistili, že ta opomíjená krajina Českých zemí, která se občas zdála malá, fádní či nezajímavá je jedna z nejkrásnějších. Prostě, jak už říkávala moje babička: „všude dobře, doma nejlíp“. České země se mi podařilo projet opravdu důkladně, dílem proto, že to opravdu jednu dobu jinak nešlo, dílem proto, že mám prostě tuhle zemi rád a nejvíc miluji ty části, které se hrdě zvedají k obloze.

Druhým důvodem, proč o cestování poslední dobou přemýšlím, jsou časté dotazy na našich seminářích, kdy se ptáme lékařů, zda cestovat, kam cestovat a za jakých podmínek. A podle své zkušenosti soudím, že stejné dotazy velmi často padají i při ambulantních kontrolách. Na jedné straně stojí naše touha vyrazit „za hranice všedních dní“, na druhé straně stojí obavy, zda je cesta bezpečná, zda nedojde ke zhoršení současného stavu a samozřejmě obavy z toho, jak na cestách postupovat v případě, kdy se opravdu vyskytne nějaký problém. A najednou vidím ten velký protiklad. Cestování máme většinou spojené s radostí, odpočinkem, relaxací, klidem a pohodou. Proto na cesty většinou vyrážíme s lidmi, které máme rádi, které známe a se kterými rádi trávíme volný čas – chceme se vyhnout stresu. Jenže když začneme přemýšlet o nemoci nebo o možných rizicích, může celé cestování ztratit svůj původní význam. Takže mi z toho celého uvažování vyplývá, že bychom se měli pokusit nerozlišovat na zdravý a nemocný, čímž se dopředu omezujeme. Pokud opravdu rozlišovat potřebujeme, potom rozlišujme třeba takto: „chci cestovat, nemám obavy, je mi dobře a na cestu se těším“ a na „mám oprávněné obavy a tak teď cestu odložím“.

Protože cestovat s pocitem strachu a obav se nevyplatí. Znám to jak z vlastní zkušenosti, tak z vyprávění blízkého přítele, který myelomu bohužel podlehl. Cestoval hodně a s nadšením. Vracel se z cest plný energie, i když mu kolikrát lékaři jeho úmysly intenzivně vymlouvali a i oni sami očekávali, jak tu kterou cestu zvládne. Poslední cestu do zahraničí podnikl částečně kvůli blízkému člověku. Odjížděl plný nevyslovených obav a téměř všechny se bohužel vyplnily. Od té doby cestoval už jen v rámci republiky a minimálně. Určitě byste mi namítli, že tohle je hezké doporučení, ale jak svou mysl oprostit od obav a strachu. Neznám odpověď, sám ji hledám. Naučil jsem se však hledat odpovědi na některé otázky především sám v sobě. A pokud najdu odpověď ANO, sám sobě věřím. Zatím se mi to vyplácí.

Vážení a milí přátelé, přeji vám všem i vašim blízkým krásné babí léto, hodně pohody na duši a příjemných zážitků. Věřím, že na podzimních setkáních bude prostor popovídat si nejen o tom, co jste na svých cestách zažili, ale také o všem, co vás tíží nebo naopak o tom, co vás potěšilo a o co byste se chtěli podělit s ostatními. A pokud má někdo z vás nějaký zajímavý letní zážitek, třeba i cestovatelský, rádi ho uveřejníme, abychom povzbudili i ty, kteří zatím o cestování jen uvažují. Těším se na setkání s vámi a přeji vám vše dobré.

Petr Hylena, předseda sdružení

 

Podrobný obsah čísla

  1. Příběh paní Jitky (text viz Příběhy pacienta)
  2. Připravujeme
  3. Informační odpoledne Klubu pacientů mnohočetný myelom v Brně (text viz Klub Brno)
  4. Informační odpoledne Klubu pacientů mnohočetný myelom v Olomouci (text viz Klub Olomouc)
  5. Informační odpoledne Klubu pacientů mnohočetný myelom v Hradci Králové (text viz Klub Hradec)
  6. Informační odpoledne Klubu pacientů mnohočetný myelom v Plzni (text viz Klub Plzeň)
  7. Setkání pacientských organizací – 12. června 2014, Milano
  8. Setkání pacientských organizací – Partner for Progress – 1. a 2. července 2014, Praha
  9. Život s mnohočetným myelomem – vzdělávací seminář pro nemocné s mnohočetným myelomem a jejich blízké

Časopis je pro pacienty s MM v tištěné podobě dostupný ve všech léčebných centrech ČR do okamžiku rozebrání čísla. V elektronické podobě je časopis dostupný pro členy Klubu pacientů MM.