Bulletin – prosinec 2021

Publikováno 3.2. 2022

Klubový časopis č.3, ročník XIII., vydaný v prosinci 2021, neprodejné

Vážení a milí přátelé,

ani jsme se nestačili ohlédnout a rok 2021 je za námi a my jsme přivítali rok 2022. Noc začíná ustupovat a den nabírá na síle. To byl jeden z důvodů, proč naši předkové, ještě před příchodem křesťanství s nadšením vyhlíželi a slavili období, kterým říkáme Vánoce. Příchod delších dnů, příchod Světla. Příchod nové naděje a příslib nových začátků, které vrcholí v období Velikonoc. Světlo, které je pomyslně znovu zažehnuto v našich srdcích a mysli.

Možná si právě říkáte, že jsem se tentokrát do mystických úvah pustil opravdu z gruntu. Možná působí vánoční naladění, nebo celkové změny atmosféry ve společnosti. Mění se mnohé a mění se rychle. Něco není na první pohled vidět, třeba naše nejniternější úvahy, naše vnitřní prožitky, naše emoce. Ale nenechme se mýlit, právě to „neviditelné“ se silně odráží v našich viditelných projevech, v našem chování, slovech a činech. Psychologové by nám to vysvětlili odborněji. Co chci vlastně říct? Za poslední dva roky se nestačím divit, jak rychle a kam se posouváme. Občas to totiž na první pohled vypadá, jako by lety ověřená tvrzení a postupy neplatily. Jako by rozum překryl strach na všech možných úrovních a jím následně vyvolané emoce poskytovaly prostor k tomu, co by jinak nebylo možné.

Tak mě napadá, že jsem nedávno narazil na úvahu jednoho člověka přemítajícího o lidském myšlení. Autor pochází z civilizace, kterou jsme ještě přednedávnem měli tendenci považovat za velmi vzdálenou. Rád si občas něco takového přečtu, hledám různé pohledy na věc a snad se i vám budou jeho slova zdát inspirující. Osho řekl: „všichni na celém světě se učí, že ztratit rozum znamená zešílet. To není docela pravda, protože ještě nikdy žádný blázen rozum neztratil; ve skutečnosti je blázen ztracen v rozumu – jeho mysl se stala džunglí a on z ní nemůže najít cestu ven. Je tak mnoho v jeho mysli, jako nikdy předtím. Blázen ztratil sám sebe v ohromných neomezených myšlenkách, touhách a snech. Ztráta sama sebe v mysli je stav šílenství. Zdravá mysl – to je jezero ticha.“

Žijeme v době neomezených možností, pílí a odhodláním můžeme dosáhnout mnohého. Otevírají se před námi neomezené technické možnosti, vnímáme je jako výborného pomocníka, dokonce něco, co nás může zbavit nepříjemných životních omezení. Poslední dobou mám občas pocit, že se v té záplavě možností bohužel nedokážeme dobře orientovat. Obávám se zbytečně nebo začíná být pravdou, že ztrácíme schopnost rozeznat, zda ještě stále jdeme původně zvoleným směrem? Nemůže se nám stát něco podobného, jako člověku, který sice neztrácí rozum, ale ztrácí se v rozumu? Opravdu nevím, ale jako každý rok před sebou máme období pro tento typ úvah jako stvořené. Zapomeňme na mediální bouře současnosti a ponořme se do svých úvah, do jezera ticha a najděme v sobě odpovědi na své otázky.

Vážení a milí přátelé, přeji Vám a všem Vašim blízkým příjemný vstup do roku 2022. Ať je pro nás všechny rokem splněných nadějí a přání, ať je naplněn klidem, štěstím a radostí. Těším se, že se opět všichni ve zdraví potkáme. Opatrujte se.

Petr Hylena, předseda spolku

Podrobný obsah čísla:

  1. Informační odpoledne Klubu pacientů MM v Hradci Králové
  2. Informační odpoledne Klubu pacientů MM v Plzni
  3. Informační odpoledne Klubu pacientů MM v Brně
  4. Informační odpoledne Klubu pacientů MM v Ostravě
  5. Panelová diskuse aneb otázky a odpovědi (vzdělávací seminář pro  pacienty s mnohočetným myelomem, jejich rodinu a přátele, Seč 2021)
Časopis je pro pacienty s MM v tištěné podobě dostupný ve všech léčebných centrech ČR do okamžiku rozebrání čísla. V elektronické podobě je časopis dostupný pro členy Klubu pacientů MM.