Bulletin – prosinec 2016

Publikováno 6.1. 2017

Klubový časopis č. 3, ročník VIII., vydaný v prosinci 2016, neprodejné

Vážení a milí přátelé,

nastal advent. Mám rád toto období, dýchá z něj jistá tajemnost, očekávání čehosi. V každém věku pravděpodobně očekáváme něco jiného a také každý z nás očekává něco jiného. Občas mívám pocit, že těch posledních pár dnů do konce roku starého a začátku roku nového, se mohou dít zázraky. Uvnitř nás. A s odstupem času se mohou promítnout i navenek. Do každodenního života. Jen v tuto dobu potřebují jednu jednoduchou věc – příležitost. A tu jim můžeme dát jenom my sami a jen v tomto období. Je jen na nás, jak těch několik dní prožijeme. Myslí mi běhá mnoho obrázků, které se s adventem pojí.

Obrázek první. Ulice měst, městeček i vesnic září tisíci světýlek. Každý sloup nebo pouliční lampa je vyzdobená. Lidé se snaží v posledních dnech roku najít pár chvil, aby se mohli potkat, nasát trochu vánoční atmosféry, popovídat si a osobně si popřát. V době elektronické komunikace vzácná příležitost. Hrají koledy, ve vzduchu je cítit vůně svařeného vína, hřebíčku a skořice, ale také vůně jiných dobrot, které jsou všude k dispozici v míře vrchovaté. Kdo hledá výrobky z menších dílniček nebo originální dárky, určitě má z čeho vybírat. V ulicích nastal advent.

Obrázek druhý. Zboží kam se podíváte, umělé stromy zdobené vkusně i nevkusně, všude zní koledy. I zde jsou vánoční hvězdy a adventní věnce, ale také shon, hluk a mnohdy nervózní lidé. Každou chvíli na vás mrkne reklama, která poukazuje na to, co potřebujete a radí, jak nejlépe prožít spokojené svátky a příjemný konec roku. Dokonce vám rádi půjčí, pokud potřebujete. Usměvavé prodavačky, vstřícní obchodníci. V nákupních střediscích nastal advent.

Obrázek třetí. Slavnostní výzdoba, všude plno svící, někde najdete i krásné betlémy a samozřejmě ozdobené stromy. Ticho, které občas prolomí něčí kroky nebo tlumený šepot. Místo pro rozjímání, pro utřídění myšlenek, pro krátký odpočinek, jak jen chcete. Někde narazíte na pátravý pohled duchovního nebo kostelníka. Jinde na milý úsměv. Vůně kadidla nebo purpury. Nenechte se zmást, když uslyšíte: „Hej mistře“. V chrámech nastal advent.

Obrázek čtvrtý. Pootevřené okno, vyzdobené vánočními motivy. Vůně vanilky automaticky vede k zamyšlení, jestli jde o linecká kolečka nebo vanilkové rohlíčky. A ta další vůně by mohly být perníčky nebo celá perníková chaloupka? Osvětlené okno přímo zve k nakouknutí. Že se to nedělá? Zvědavost je větší. Zapálená svíčka na věnci, tlumený hovor, dětský smích, rušno v kuchyni. V českých domácnostech nastal advent.

Obrázek pátý, šestý, sedmý. Kolik by jich ještě mohlo být? Možná tolik, kolik je nás samotných. Každý si jej složí ze svých vlastních střípků a postupem času vznikne výsledný obraz. Jak obrázek bledne, zbyde vzpomínka, kterou můžeme jako korálek přiřadit k těm předchozím. Vytváříme si tak celek, celek sebe samých. Jaký korálek navlékneme tentokrát?

Vážení a milí přátelé, dovolte mi jako v každém roce i letos popřát vám i vašim blízkým krásné a klidné prožití svátků vánočních, mnoho radosti a pohody v kruhu rodiny a přátel. Přeji vám, abyste si vytvořili svůj vlastní korálek vzpomínek ze všech okamžiků, které prožíváte. Přeji vám ničím nerušené, kouzelné a požehnané svátky vánoční. Pozvedám skleničku a na dálku přeji hodně zdraví, štěstí, sil a energie v roce 2017. Těším se na setkání s vámi.

Petr Hylena, předseda spolku

Podrobný obsah čísla:

  1. Příběh paní Miloslavy
  2. Léčebná centra jak je neznáte – Královské Vinohrady, Praha
  3. Informační odpoledne Klubu pacientů MM v Praze
  4. Informační odpoledne Klubu pacientů MM v Plzni
  5. Informační odpoledne Klubu pacientů Mm v Olomouci
  6. XII. Vzdělávací seminář pro nemocné s mnohočetným myelomem, jejich rodinu a přátele
  7. Panelová diskuse s odborníky aneb otázky a odpovědi
Časopis je pro pacienty s MM v tištěné podobě dostupný ve všech léčebných centrech ČR do okamžiku rozebrání čísla. V elektronické podobě je časopis dostupný pro členy Klubu pacientů MM.