Bulletin – prosinec 2014

Publikováno 17.12. 2014

Klubový časopis číslo 3, ročník VI., vydaný v prosinci 2014, neprodejné

Vážení a milí přátelé, také máte někdy pocit, že se ani nestačíte ohlédnout a další rok je za vámi? Nedávno jsem si uvědomil, jak se s věkem mění vnímání času. Jako malý kluk, jsem měl většinou pocit, že se čas „táhne“. Tedy, čas se tzv. „táhl“ v okamžiku, kdy jsem byl ve škole, těšil se na prázdniny nebo na vánoce. Nebo prostě na cokoliv jiného. Rychle utíkaly samozřejmě jen ty okamžiky, kdy jsem dělal něco, co mě bavilo. Pak následovalo období, kdy bylo na všechno času dost, prostě jsem nechápal ty věčně uspěchané „dospěláky“, kteří mě, jako nic neřešícího puberťáka a adolescenta pořád někam postrkovali. Ani jsem si nevšiml, kdy jsem se začal chovat podobně, kdy jsem najednou začal mít času málo. Dalo by se jednoduše říci, že jsem dospěl, začal jsem pracovat a práce mě bavila, cestoval jsem, věnoval se koníčkům, které mě naplňovaly, oženil jsem se, přišly děti, přibyla péče o rodiče, prostě starostí a odpovědnosti přibývalo a času ubývalo. A pak mě zastavila nemoc.

Určitě není potřeba popisovat, jak se mi v období nemoci zase začal čas „táhnout“, v okamžicích, které bych raději přeskočil, jak naopak začal rychle utíkat vždy, když mi začalo být dobře, mohl jsem trávit čas s rodinou, věnovat se koníčkům a práci. Jak se měnil tok času v bezesných nocích a dnech, kdy jsem rekapituloval. Když jsem čekal na výsledky vyšetření nebo na vyjádření lékaře k dalšímu postupu léčby. A tak mě napadá, jestli to nejsme my sami, kdo udává času jeho tempo. Pokud jsme my tím hlavním regulátorem, tak potom nemůžeme říkat: „čas utíká“, ale měli bychom říci: „dovolil jsem času, aby mi utekl“. A pokud to řekneme takto, potom se mi chce zakřičet: „nedovolte času, aby vám utíkal, prožijte každou chvíli, kterou máte k dispozici“. Zní to jako agitace z knih o pozitivním životě, že ano? Věřte, že je nemám rád, jsou plná hesel, která možná ten, kdo je píše myslí upřímně, jenže je to jeho prožitek, ne můj a tak pro mě nemá valného významu. A já zjistil, že díky nemoci prožívám mnoho věcí o hodně intenzivněji, víc si je uvědomuji, dalo by se říci, žiju je naplno. Ať ležím doma s horečkou, jsem v nemocnici, v kanceláři, na cestách, s manželkou nebo s vnoučaty, čas najednou běží stále stejně.

A znovu se těším se na období adventu a na vánoce. Samozřejmě mě čeká pravidelný pracovní kolotoč, tak typický pro konec roku, nákup dárků v přelidněných ulicích a pravděpodobně i srážka s někým, kdo je přesvědčen o své vlastní důležitosti. Ale říkám si, je to můj čas a já si s ním naložím podle svého uvážení. Jen já si rozhodnu, jak ho prožiju, co budu považovat za nepříjemné a co za příjemné, co mě rozzlobí a co mě potěší. A určitě si ty chvíle, které obecně považujeme za hektické, proložím těmi, které označujeme jako příjemné – chvíle klidu s milými lidmi a rodinou, procházky v přírodě, příjemné brouzdání podvečerním osvětleným městem, posezení při skleničce a dobrém jídle, sledování oblíbeného pořadu, poslechem oblíbené hudby nebo četbou knihy nebo prostě jen zamyšlením v tichu. K adventu a období vánoc přece rozjímání patří. Těším se na všechny.

Milí přátelé, ze srdce vám všem i vašim nejmilejším přeji, aby se vám konec tohoto roku podařilo prožít podle vašich přání a očekávání. Aby se vám podařilo užít si každý okamžik, prožít ho s radostí v srdci a klidem v duši. Aby vám vánoční světlo přineslo chvíle pohody i odpočinku a vy jste mohli do nového roku vykročit plni sil a naděje. Přeji vám krásné a klidné prožití svátků vánočních.

Petr Hylena, předseda spolku

 

Podrobný obsah čísla:

  1. Příběh pana Josefa (text viz Příběhy pacienta)
  2. Léčebná centra jak je neznáte
  3. Informační odpoledne Klubu pacientů MM v Praze (text viz Klub Praha)
  4. Informační odpoledne Klubu pacientů MM v Brně (text viz Klub Brno)
  5. Informační odpoledne Klubu pacientů MM v Olomouci (text viz Klub Olomouc)
  6. Valná hromada Klubu pacientů MM
  7. Náhradní Valná hromada Klubu pacientů MM
  8. Škola myelomu, Liptovský Ján, Slovensko
  9. Vzdělávací seminář pro nemocné s mnohočetným myelomem, jejich rodinu a přátele
  10. Panelová diskuse s odborníky aneb otázky a odpovědi

Časopis je pro pacienty s MM v tištěné podobě dostupný ve všech léčebných centrech ČR do okamžiku rozebrání čísla. V elektronické podobě je časopis dostupný pro členy Klubu pacientů MM.