Bulletin – květen 2015

Publikováno 23.6. 2015

Klubový časopis č. 1, ročník VII., vydaný v květnu 2015, neprodejné

Vážení a milí přátelé,

a je to zase tady, témata jsou vybrána, všechny články připraveny, fotografie zařazeny na správná místa a přede mnou stojí zase stejný úkol. Napsat úvodník!!! Což se lehce řekne, ale hůř udělá. Takový úvodník, hm co by v něm vlastně mělo být, dumám pokaždé. Když se budu držet návodu některých časopisů, tak popíšu obsah každého čísla, stránku určenou pro úvodník určitě zaplním, jenže. JENŽE opravdu chci jen takhle vyplnit prázdné místo?

A hned se objeví „oslí můstek“, jak nám říkali ve škole, a vzpomenu si na věc, nad kterou občas přemýšlím. Jednou mi jeden chytrý člověk vyprávěl o síle slov a myšlenek. O tom, jak máme zvažovat každé slovo, které vypustíme z úst (nebo napíšeme?) a hlídat si každou myšlenku, která se nám honí v hlavě. Musím se přiznat, že jsem do té doby o něčem takovém nepřemýšlel. Co to je vlastně myšlenka? To je přece něco, co se mi honí v hlavě. Jen mě! Nikdo o ní neví, pokud ji nedoprovází odpovídající výraz mé tváře. A i tak jsou to pouze dohady. Že by někdo uměl číst myšlenky? Těžko věřit, a pokud to opravdu umí, tak to je mi ho spíš líto. Ze začátku to může být výhodou, ale časem? Stačí si třeba vzpomenout na film „Po čem ženy touží?“ A možná máme jasněji. A slovo? Dobrá připouštím, že v tomto případě je namístě hlídat to, co mnohdy lehkomyslně vypouštíme z úst, ale myslím, že už v mládí se většinou člověk rychle naučí, co si může nebo nemůže dovolit. Tak jak to bylo vlastně míněno?

O smyslu hlídání myšlenek jsem začal poprvé vážněji uvažovat v souvislosti s nemocí, když jsem slyšel psychology a lékaře mluvit o pozitivním myšlení. Nebo přesněji o změně přístupu sám k sobě, o změně náhledu na nemoc. Jak nám psychologové a vlastně i lékaři, doporučují, abychom o svých problémech hovořili, pokud něčemu nerozumíme, tak se hned zeptali, aby se nám v hlavě nehonily zbytečné myšlenky, nevytvářeli jsme si nesmyslné konstrukce a zbytečné strachy. Abychom se neuzavírali před světem a svými nejbližšími, protože nám kolotoč našich vlastních myšlenek a vznikajících strachů mohou přivodit až depresi. Opravdu mě může moje vlastní myšlenka ovlivnit natolik, že to co se mi honí hlavou, začnu, třeba nevědomě, žít. Je možné, že když se mi podaří z hlavy vyhnat třeba všudypřítomné myšlenky na nemoc nebo práci v okamžicích, kdy odpočívám, jsem s rodinou nebo se věnují tomu, co mám rád, tak si dokážu tu chvíli užít víc naplno a tělo si opravdu odpočine? Je to vůbec nějak změřitelné? Doložitelné? Je možné, že když se mi v poslední době podařilo párkrát soustředit v daný okamžik jen na to, co jsem v tu chvíli dělal, tak jsem měl najednou pocit, že den je delší, čas pomaleji utíká a já mám větší radost? A pokud má takovou moc „pouhá“ myšlenka, jakou sílu má potom slovo? Jaký vliv má na nás všechny to, co každý den slyšíme? Od svého nejbližšího okolí, přátel, známých, od cizích lidí, z rozhlasu nebo televize. A co samozřejmě říkáme my, jakým způsobem do tohoto koloběhu přispívá dennodenně každý z nás. Přemýšlím nad tím, že pokud to takto funguje, potom by mělo být něco na tom, že každý by měl začít sám u sebe. Ale o tom možná někdy příště ……

Vážení a milí přátelé, ze srdce vám všem přeji, aby vám nádherné jarní dny přinesly hodně radosti a pohody. Aby se vám vyhnuly všechny nepříjemné infekce i pověstná jarní únava a aby vám probouzející se příroda a sluníčko přinesly tolik potřebnou sílu a energii. A taky ať jste pány svých vlastních myšlenek a slov. Těším se na setkání s vámi.

Petr Hylena, předseda spolku

 

Podrobný obsah čísla:

  1. Příběh paní Marie
  2. Léčebná centra jak je neznáte – Hradec Králové
  3. Informační odpoledne Klubu pacientů MM v Plzni
  4. Informační odpoledne Klubu pacinetů MM v Praze
  5. Benefiční výstava obrazů
  6. Pražský půlmaraton
  7. NGO Market
  8. Připravujeme
  9. Mnohočetný myelom a paliativní péče
  10. Pár řádek pro ty, kteří jsou v nemoci s námi
Časopis je pro pacienty s MM v tištěné podobě dostupný ve všech léčebných centrech ČR do okamžiku rozebrání čísla. V elektronické podobě je časopis dostupný pro členy Klubu pacientů MM.