Doporučení pro hematoonkologické pacienty

Publikováno 19.3. 2020

  1. Pokud máte naplánovánu kontrolu na nejbližších 14 dní a nebyli jste kontaktování svým lékařem(sestrou), nejste v aktivní léčbě a chodíte jen na kontroly v intervalu 1 měsíc a více, kontaktujte svou specializovanou ambulanci a požádejte o přeobjednání termínu.
  2. Noste dvě roušky nebo respirátor nejen při návštěvě nemocnice, ale kdykoliv při nezbytném pohybu mimo váš domov.
  3. Pokud jedete do nemocnice, respektujte pokyny na kontrolním stanovišti (měření teploty) – mohou se průběžně měnit v závislosti na vývoji situace.
  4. Doprava – na kontrolu do nemocnice důrazně doporučujeme dopravu autem. Všude v nemocnici se snažte dodržovat odstup od dalších lidí 2 metry, neshlukujte se s ostatními pacienty. I v autě používejte roušku. Pokud vás někdo autem doveze, do nemocnice nesmí, po ukončení kontroly vás opět vyzvedne před nemocnicí.
  5. Pokud musíte cestovat sanitou a nemůžete si zajistit svůj odvoz – pak vždy s rouškou, lépe s respirátorem. Roušku by měl mít i řidič sanitky. Pokud máte ochranné rukavice, použijte je.
  6. 6. Na ambulance a do budovy vstupujte bez doprovodu, pokud to není nezbytně nutné (obsluha invalidního vozíku apod.). V některých zařízeních jsou k dispozici dobrovolníci, kteří vám v případě potřeby pomohou.
  7. Na příslušných místech si desinfikujte ruce, v čekárně se prosím chovejte klidně a respektujte pokyny personálu. Personál se snaží, abyste opustili ambulanci v co nejkratší době a bylo tak minimalizováno riziko kontaktu s více lidmi.
  8. V případě, že máte teplotu nad 37,3 °C anebo se nově objeví suchý kašel, dušnost nebo již zhoršení předchozí námahové dušnosti, volejte bez prodlení svému hematoonkologovi a řiďte se jeho doporučením.
  9. Veškeré potíže, které nově vzniknou doma, konzultujte nejdříve telefonicky s hematologem.
  10. Dodržujte striktně nařízení a doporučení Vlády ČR a lokálních úřadů – pokud jste v aktivní léčbě nebo nejméně rok po aktivní léčbě vašeho onemocnění, nebo vaše onemocnění samo o sobě oslabuje imunitu, setrvávejte doma, nákupy, nechť vám obstarává někdo z blízkých (pokud je to možné) a veškeré zbytné činnosti, odložte na dobu, až se situace stabilizuje. Jste v rizikové skupině!