Dvacáté čtvrté Info odpoledne v Brně

Publikováno 11.6. 2018

Další z Informačních odpolední Klubu Brno se konalo 10. listopadu 2017 v prostorách Domu Jiřího Gruši v Brně, kde sídlí trvalá expozice Corpus litterarum, kterou jsme si chtěli prohlédnout.

Hlavní program se věnoval fyzioterapii, vysvětlení základních principů, představení jednoduchých cvičebních pomůcek a také na malou cvičební jednotku. Jednoduchá cvičení s malým cvičebním míčkem mohou při pravidelném domácím cvičení pomoci při zvýšení tělesné zdatnosti pacientů s myelomem. Než si účastníci mohli vyzkoušet první cviky, hovořila paní magistra o významu správného dýchání, které mnohdy vnímáme jako něco automatického. Dechové pohyby přitom stále stlačují a rozpínají stěnu hrudní a břišní a tím masírují jednotlivé orgány, které jsou zde umístěny. Zlepšují tak funkci krevního oběhu a také stimulují funkce lymfatického systému, čímž podporují přirozenou obranyschopnost těla. Dýchání je tak tím nejjednodušším a nejpřirozenějším cvičením, které můžeme provádět denně, kdykoliv a kdekoliv.

Správně dýchat je důležité i při cvičení s míčem, pokud se vám daří při cvičení dýchat plným dechem, potom jsou prováděné cviky daleko intenzivnější. Co je tedy potřeba dodržovat:

  • základní pravidlo pro cvičení s míčem zní – jakmile míč stlačujeme (např. stlačujeme jej mezi koleny nebo rukama, tlačíte do něj v sedu  na židli apod.), pak vždy při tomto pohybu vydechujte;
  • pokud si třeba při sedu na židli chcete zkontrolovat, že správně dýcháte a vaše svaly zabírají, potom si přiložte jednu ruku na břicho a druhou na záda v oblasti ledvin. Vydechujte a zároveň zatlačte do míče, přitom sledujte, jak se chovají břišní svaly. Měli byste vnímat, jak se zvyšuje napětí a pří výdechu se uvolňuje.
Více informací najdete v Bulletinu-klubovém časopise z dubna 2018. V tištěné podobě je k dispozici na specializovaných ambulancích do okamžiku rozebrání, v elektronické podobě pouze pro členy Klubu.

 

Podobné články lze najít v těchto kategoriích: Klub Brno, ros